<<wróć

Historia naszej parafii i Kościoła część I


      
W 1936 roku dokonano poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Była ona pomocniczą kaplicą parafii Op. N.M.P w Radomiu. Początkowo budynek był domem katolickim, w którym odbywały się spotkania KSM. Wybudowano go w 1933 roku na placu państwa Franciszka i Tekli Lipców. W 1936 roku ks. prałat zdecydował przekształcić budynek w kaplicę. Co dwa tygodnie odbywały się w niej nabożeństwa, które odprawiał ksiądz z radomia. Od 1939 roku (po wybuchu wojny ) przebywał na stałe w Małęczynie ks. Stefan Liźniewicz. W 1943 roku postawiono plebanię, a kilka lat później postawiono zakrystię. Od 1950 roku przebywał na stałe w Małęczynie ks. Ignacy Ziembicki.
      Mieszkańców Małęczyna przybywało i dotychczasowa kaplica stała się zbyt mała. Początkowo myślano o powiększeniu już istniejącej, jednak stało się inaczej. Parafianie postanowili wybudować nową murowaną kaplicę. Zaczęto się również starać o utworzenie parafii w Małęczynie. W sierpniu 1952 roku zaczęto kopać fundamenty pod nowy kościół. Plac ofiarowali Antoni i Stefania Waniek.              

    Do jej budowy wykorzystano cegłę wydobytą w 1948 roku przez ludność rejonu szkolnego w Małęczynie z fundamentów baraków poniemieckich na terenie Sadkowa. W zamian za nią postanowiono oddać dotychczasową drewnianą kaplicę na własność Rejonu Szkolnego w Małęczynie. Została ona przebudowana i przystosowana do potrzeb budynku szkolnego. Do tej pory bowiem, nie było w Małęczynie prawdziwej szkoły.
6 kwietnia 1952 roku w parafii dokonano poświęcenia dzwonu, którego imię brzmi św. Andrzej Bobola. Jego fundatorami byli mieszkańcy Małęczyna, Janowa i Kiedrzyna. Parafianie na jego stworzenie zebrali 335 kg złomu miedzi, z tego odlano dzwon o wadze 275 kg. Poświęcenia dokonał ks. Ignacy Ziembicki.


– pozostałe części historii będą systematycznie dodawane!